.nag

poniedziałek, 21 lipca 2014

Świat nie lubi odmieńców

Odmieniec. Zakon Ciemności

tłumaczenie: Mazan Maciejka
tytuł oryginału: Changeling
wydawnictwo: Literacki Egmont
data wydania: 8 maja 2013
liczba stron: 288
ocena: +8/10


Pierwszy raz sięgnęłam po książkę autorki Philippy Gregory i od razu ta autorka zyskała moją przychylność. Czytając o autorce prawie same dobre opinie liczyłam na fenomenalną książkę. Na szczęście nie musiałam się martwić. Ta książka jest świetnym rozpoczęciem serii.

Akcja dzieję się w roku 1453. Każdy powinien znać tą datę. Upadek Konstantynopola. Jedna z trzech dat zakończenia średniowiecza. 
Autorka opisywała przerażenie ludzi, który byli przerażeni zajęciem przez heretyków jednego z najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa. Wszyscy bali się wszystkiego, wierzyli w czarownice i wilkołaki. Myśleli, że upadek tego potężnego miasta zwiastuję oznakę końca świata. Papież, żeby uspokoić lud stworzy Zakon Smoka, autorka zmieniła nazwę w książce na Zakon Ciemności.

Jednym z głównych bohaterów jest Luca. Chłopiec od dzieciństwa wykazywał  niezwykłe zdolności. Uczył się obcego języka po usłyszeniu kilku słów w danym języku. Na domiar złego matka urodziła Lucę w sędziwym wieku. W naszych czasach to nie byłby problem, ale mówimy o średniowieczu. Rodzice, żeby uchronić syna przed podejrzliwymi wieśniakami wysyłają go do klasztoru. Chłopak może rozwijać swoje umiejętności, ale na jego nieszczęście zadaję pytania.

 ,,Samodzielne myślenie. To najgorsza przewina, prawda?"

Zostaję wysłany przez Mistrza, aby sprawdź, czego boją się ludzie i szukać oznak końca świata. Podróżuję wraz z najlepszym przyjacielem - Freizem oraz skrybą Piotrem.

Drugą ważną postacią jest Izolda. Została wychowana przez ojca na niezależną panią swoich ziem. Ojciec obiecywał jej, że po jego śmierci dostanie część majątku. Jednakże, kiedy ojciec umiera brat oznajmia dziewczynie, że zmienił zdanie, co do testamentu. Kazał jej wybrać pomiędzy: ślubem z mężczyzną i brak niezależności lub zostanie ksienią w klasztorze. Izolda nigdy nie chciałaby zostać własnością kogokolwiek, więc wybiera drugą opcję. Dzięki temu wyborze może się rozwijać. Zabiera ze sobą przyjaciółkę, która jest heretyczką - Iszrak. Niestety dziewczyna nie może żyć w spokoju. Wraz z jej przyjazdem do klasztoru zaczynają się dziać dziwne rzeczy, a ona jest główną podejrzaną.
Do zakony zmierza Luca Vera, żeby rozwiązać tą sprawę. 

,,Ludzie boją się kobiet wykształconych, kobiet, które mają pasję."

Muszę przyznać, że moje serce podbili przyjaciele głównych bohaterów. Iszrak i Freize. Chłopak, choć był tylko sługą w klasztorze posiadał niezwykłe poczucie humoru, które nieraz rozchylało moje usta w uśmiech. Był też niezwykle mądry, nieraz bardziej niż skryba Piotr, czy Luca. Posiadał też rękę do zwierząt, które kochał.
Iszrak została wychowana na obrończynie Izoldy, uczyła się na hiszpańskich uczelniach. Poruszała się po świecie chrześcijańskim, choć mogłaby być spalona w każdej chwili, gdyby kogoś zdenerwowała. Podziwiałam tę kobietę za jej odwagę.

Przeraziła mnie głupota wiejskiego ludu. Wierzyli we wszystko, żeby tylko zobaczyć spalenie żywego człowieka. Byłam ciekawa, jak Luca wyjaśni istnienie wilkołaka. Liczyłam tylko, żeby autorka nie wmieszała w powieść fantastyki. Zwykle nie mam nic przeciwko, ale w tym przypadku chciałam, jak najbardziej rzeczywistą książkę.

,,Nic bardziej nie przyciąga ludzi do Kościoła niż spalenie czarownicy lub egzekucja."

Polecam autorkę wszystkim, którzy jeszcze nie mieli szansy sięgnąć po jakąkolwiek książkę tej pisarki. Powieść dała mi dużo radości z czytania i na pewno nie zmarnowałam czasu sięgając po nią.

25 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej autorce, ale jeszcze nie czytałam jej książek. Tą powieść chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że sięgniesz po książkę szybko :)

   Usuń
 2. O rety, uwielbiam tę autorkę;) zakochałam się w jej "Czarownicy". Obok Jodi Picoult to moja ulubiona pisarka. Po Odmienca też na pewno sięgne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach "Czarownice".
   Mam nadzieję, że spodoba Ci się "Odmieniec" :)

   Usuń
 3. Zwykle nie sięgam po książki, w których akcja toczy się w odległych czasach, ale zrobię wyjątek, bo naprawdę mnie zaciekawiłaś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zachęciłam do tej pozycji :)

   Usuń
 4. Bardzo cenię tę autorkę, przeczytałam bodajże 3 czy 4 jej książki i z całą pewnością zamierzam sięgnąć po kolejne. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie zamierzam zaprzestać na tej :)

   Usuń
 5. To smutna prawda. Nadal nie tolerujemy odmienności...

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie chcę w końcu zabrać się za jakąś książkę P.Gregory! Ta brzmi bardzo zachęcająco! A co do ciemnoty ludzi tamtych czasów - ciężko się dziwić - dla władz byli oni tylko bydłem, które musi płacić dziesięcinę, dla kościoła byli również źródłem zarobku. Uzmysławianie im różnych rzeczy po prostu mijało się z celem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w końcu uda Ci się przeczytać coś autorki :)

   Usuń
 7. Właśnie się dowiedziałam, że jestem większym hardkorem ;) Jesteście niemożliwe dziewczyny ;)
  Co do Philippy, mam ochotę na jakąś jej książkę. Niestety w bibliotece nie ma NIC, ciekawe dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie w bibliotece również nie ma nic tej autorki, więc trzeba naderwać swój budżet. Niestety :(

   Usuń
 8. Słyszałam o autorce, ale jej książki są mi jeszcze nieznane. Nie przepadam za historycznym tłem i to sprawia, że powstrzymuje się przed sięgnięciem po nie. Jednak będę mieć ten tytuł na uwadze, jeśli najdzie mnie ochota na ten typ powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ostatnio naszła ochota na takie właśnie książki. Może ciebie kiedyś też najdzie :)

   Usuń
 9. Od dawna pragnę przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że sięgniesz wkrótce i Ci się spodoba :)

   Usuń
 10. Zapowiada się ciekawe, chętnie się zapoznam z tą książką :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Izolda, jakie obiecujące imię! Fajne nawiązanie do słynnego poematu. :) "Ludzie boją się kobiet wykształconych, kobiet, które mają pasję." - A najsmutniejsze, że ten strach przetrwał do dziś w niektórych ludziach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam o tej autorce, ale do tej pory nie udało mi się z nią zapoznać. W bibliotece nawet widziałam jej książki, niestety nie pierwszą część... :c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak zazdroszczę. W naszej bibliotece nawet drugiej nie ma :)

   Usuń
 13. No i co? Jest w końcu ten wątek fantastyczny, czy go nie ma? :D Tak czy siak książkę przeczytam, skoro bohaterowie tacy fajni :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma :) Mam nadzieję, że książka podbije Twoje serce.

   Usuń

Dziękujemy za Twoje przybycie
A my teraz wierzymy skrycie,
że jeszcze nieraz do nas wpadniesz
i kolejną recenzje szybko chapniesz:)

Marcowe mole