.nag

sobota, 3 października 2015

Prawda vs wolność

Między światami. 

Moje życie i niewola w Iranie

 
wydawnictwo: Sine Qua Non
tłumaczenie: Marta Markocka-Pepol
tytuł oryginału: Between Two Worlds
data wydania: 23 września 2015
liczba stron: 384
ocena: 8/10        Czasami niektóre osoby czują się pokrzywdzone, gdy dostaną za wysoką ( w ich mniemaniu ) karę za popełnione przestępstwo. Odwołują się od decyzji sądu, ale łatwo jest zapomnieć o tym, że nie wszędzie ludzie mogą sobie na to pozwolić. W niektórych więzieniach siedzą obywatele, którzy nigdy nie popełnili zbrodni. Wynajęcie adwokata czy rozmowa z rodziną w ich przypadku jest przywilejem.

  W takiej sytuacji znalazła się Roxana Saberi. Jej jedynymi przewinięciami były zbierane materiały do książek i podwójne obywatelstwo. Za to została zamknięta w surowym, teherańskim więzieniu Evin. Zagubiona i samotna zastanawiała się, czy wolność jest ważniejsza od prawdy.    

47 Stunning Photographs Of People From Around The World #portrait #photography #beauty:
,,W skrócie: prawda = więzienie, kłamstwo = wolność."

  Książka ,,Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" opowiada o stu dniach, które główna bohaterka spędziła w więzieniu. Pewnie niektórzy z Was pomyśleli, że ten okres przeleci bardzo szybko. Jednak nie zapominajmy, że nie jest to jakiś tam zakład karny. To teherańskie więzienie jest znane z łamania prawa człowieka, tortur i psychicznego znęcania się nad jednostką. Życie Roxany po tych ciężkich miesiącach na pewno nie jest takie same, jak przedtem. 

   Historia jest oparta na faktach. Autorka jest jednocześnie główną bohaterką powieści, więc wszystkie przeżycia i uczucia są bardzo realistyczne. Roxana Saberi jest dziennikarką i dzięki temu doskonale wiedziała, jak napisać wciągającą i emocjonującą książkę. Jej praca odbija się również na stylu pisania, który jest bez zarzutu.

   ,,Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" to bardzo wzruszająca historia. Wzbudziła we mnie wiele emocji. Czułam głównie złość wobec ludzi, którzy przesłuchiwali główną bohaterkę oraz wobec systemu, który panuje w Iranie. Jednak tego typu biografie i sprawozdania są potrzebne, żebyśmy zaczęli reagować i zapobiegać podobnym zachowaniom. 

     ,,Nie nazywamy tego szpiegowaniem - odparł. - Powiedzmy, że będziemy współpracować."

   Mimo tego, Iran nie ma tylko mrocznych aspektów. Roxana nadal kocha kraj swojego ojca i dlatego zamierza zrobić wszystko co tylko może, żeby wprowadzić lepszy ład. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mogła tam pojechać, nie bojąc się, że znowu zamkną ją w więzieniu.  

   Chociaż ,,Między światami..." jest autobiografią, nie przedstawia nudnych faktów czy suchych prawd, ale przybliża nam emocje targające główną bohaterkę. Dzięki temu mogłam bardziej zżyć się z Roxaną i zapałać do niej sympatią. Była bardzo ludzka. Sama nie przedstawiała siebie, jako bohaterki. Napisała o wszystkich wątpliwościach, które nią targały i chwilach zwątpienia w Boga i samą siebie. 

,,Niech więzienia będą szkołami ludzkiego doskonalenia."

   Książka Roxany Saberi opowiada o walce z systemem i niesprawiedliwością. Pokazuje, że każdy ma szansę na wygraną. Wystarczy tylko mieć dużo determinacji oraz kochających bliskich, którzy nie będą bali się zawalczyć.

  Polecam powieść tym, którzy cenią sobie historie biograficzne oraz przedstawiające odległy kraj i zasady w nim panujące. ,,Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" jest również odpowiednią pozycją dla osób szukających autorytetów w silnych i odważnych bohaterkach. Na pewno warto sięgnąć po tę lekturę. Nie będziecie zawiedzeni.  Za poznanie wartości prawdy dziękuję: 

20 komentarzy:

 1. Mam w planach przeczytać :) A każda recenzja zachęca mnie do tego jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja recenzja zachęciła mnie do tego, abym zainteresowała się tym tytułem. Mam nadzieję, że kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już o niej słyszałam i mam ją w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wstrząsające jest to, że to prawdziwa historia. Jestem zdecydowanie zainteresowana, chętnie przeczytam ! :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym ją przeczytała w wolnej chwili. Mam nadzieję, że mi się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę chętnie bym przeczytała. :)
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydaje się być bardzo ciekawa. Przy jakiejś okazji na pewno po nią sięgnę. Sama historia jest przerażająca, a to, że jest autobiografią, sprawia, że nie da się przejść obojętnie obok niej...
  Pozdrawiam
  pokolenie-zaczytanych

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka tej książki wydaje się naprawdę bardzo ciekawa :))
  Już czytałam o niej sporo pozytywnych opinii i niewykluczone, że sama niedługo się na nią skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele słyszałam o tej książce, same dobre słowa. Mam ją w najbliższych planach :)
  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie powieści na faktach, biograficzne, opowiadające historie trudne i poruszające. A jeżeli dotyczy to odległego kraju - tym bardziej. Tytuł mam już zapisany od chwili, kiedy go zobaczyłam, więc pozostaje mi tylko zazdrościć Tobie tej lektury. :)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyłączam się do opinii, :) książka jest niesamowita.

  OdpowiedzUsuń
 12. Miło wspominam tę opowieść, mądra i poruszająca :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 13. Zastanowię się jeszcze nad tą książką, gdyż zazwyczaj bardzo sceptycznie podchodzę do wszelakich autobiografii.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jedna z ulubionych książek, które przeczytałam w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka niezwykle emocjonalna, zwykle nie czytam autobiografii, ale ta ma w sobie pewien magnetyzm, który mnie przyciąga, jestem ciekawa. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za tego rodzaju publikacjami, ale podsunę moje mamie jak nadarzy się okazja ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej dziewczyny! Wróciłam ;) Jak zwykle macie bardzo fajną oprawę graficzną postu, tematyka książki ciekawa i choć nie w moim stylu to przynajmniej wiem komu ją polecić ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo popularna jest ta książka ostatnio, mam ją w planach, bardzo mnie interesuje!

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje przybycie
A my teraz wierzymy skrycie,
że jeszcze nieraz do nas wpadniesz
i kolejną recenzje szybko chapniesz:)

Marcowe mole