.nag

środa, 15 października 2014

W szponach sekty...

Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

-Jenna Miscavige Hill
i Lisa Pulitzer


tłumaczenie:Magdalena Filipczuk, Michał Filipczuk
tytuł oryginału : Beyond Belief: My Secret Life Inside Scientology and My Harrowing Escape
wydawnictwo:Znak literanova
data wydania: 2 lipca 2013
liczba stron:456
Ocena: -7/10

   


Przed przeczytaniem książki, nie miałam zielonego pojęcia na temat scjentologi. Wiedziałam tylko, że zaangażowanym członkiem jest Tom Cruise, i że jego żona wystąpiła z tej sekty wraz z córką. Było o tej sprawie głośno. Na tym moja wiedza się kończyła. Na szczęście w książce wszystko jest wytłumaczone, dla osób zielonych- takich jak ja.

  Ofiarowana mówi o losach Jenny Miscavige Hill. Jej wujek jest przywódcą scjentologów, przez co dziewczyna miała przez całe życie pod górkę. Musiała postępować tak, żeby nie zhańbić nazwiska Miscavige. Co nieraz było trudne do wykonania, ponieważ wewnętrzne reguły i zasady sekty pozostawiają wiele do życzenia.
Niejednokrotnie podczas czytania zastanawiałam się, jak to wszystko może funkcjonować.

Cele scjentologów:
1. Podmiotowość i jażń
2. Rodzina, dzieci i seks
3. Grupa
4. Ludzkość
5. Rośliny i zwierzęta
6. Wszechświat
7. Duch
8. Bóg, czyli najwyższy byt. 

Ich wartość rośnie wraz z kolejnością. Kiedy wybierasz 2 pierwsze, mimo że nie jesteś wartościowym członkiem, możesz założyć rodzinę i wraz z nią żyć. Gorzej jeżeli wybierzesz pozostałe punkty. Te właśnie wybrali rodzice dziewczyny, tym samym skazując ją na okropne dzieciństwo z dala od nich. 

Kolejną niedorzeczną rzeczą było dla mnie, to że dzieci wykonują ciężkie prace fizycznie. Scjentolodzy wierzą, że duch jest nieśmiertelny, a ciało to tylko skorupa, więc czym różnią się dzieci od dorosłych? Dla nich niczym. 

  Książkę trudno było mi ocenić, ponieważ autorka nie napisała jej po to, żeby zarobić miliony, tylko uświadomić i ostrzec przed wpływami scjentologi i jej wyznawców.

Muszę przyznać,że autobiografia często mnie nudziła. Jak to bywa, w tego typu książkach, jest mnóstwo opisów, a mało dialogów. Jednakże, trudno byłoby zrozumieć to, przez co przeszła bohaterka bez tych szczegółów.
Jenna Miscavige Hill jest bardzo odważną osobą, wystąpiła z sekty, mimo że wiedziała, czym to grodzi. Publicznie mówi o swojej przeszłości i wyjawia najmroczniejsze sekrety dotyczące sjentologów.

Książkę powinniśmy przeczytać ku przestrodze. Do sekty łatwo dołączyć, ale żeby odejść trzeba poświęcić naprawdę dużo.

Wyzwania:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
52 książki 2014
rekord 2014
Okładkowe love

29 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej sekcie. Kate Holmes udało się wyrwać, ale zajęło jej to kilka ładnych lat zbierania dowodów, które mogłaby wykorzystać w razie jeśli nie pozwolono by jej odejść.. No i ona jest osobą publiczną, a jak ciężko musi być zwykłemu szaremu człowiekowi. Nie wiem co ludzie, a szczególnie aktorzy widzą w tej sekcie. Okropieństwo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę chciałabym przeczytać, bo ciekawi mnie, jak naprawdę wygląda życie w tej osławionej sekcie scjentologów ;d

  OdpowiedzUsuń
 3. Sekta sektą, ale nie ufam takim książkom. Owszem problem dość ciekawy, ale punkt widzenia tej kobiety jest chyba dość subiektywny. Wolę proste fakty na takie tematy, bez opinii, komentarzy, nacechowania emocjonalnego tekstu....

  OdpowiedzUsuń
 4. O scjentologach oczywiście słyszałam i znam jakieś podstawowe informacje o tej sekcie, ale myślę, że lektura tej książki otworzyłaby mi oczy na wiele spraw. Rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet w mojej rodzinie miaała miejsce podobna sytuacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. O sekcie słyszałam, ale nigdy nie miałam okazji przeczytać o niej nic więcej niż to co pojawiało się w gazetach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O tej sekcie ciężko było nie słyszeć, choć w zasadzie podobnie jak Ty - raczej nie wiem, na czym się ona opiera i jak dokładniej funkcjonuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytam, choćby dlatego żeby wiedzieć o co w ogóle chodzi w tej sekcie :) Ja również nie mam pojęcia, więc myślę, iż dzięki tej lekturze dowiem się co nie co :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja trochę słyszałam o sekcie za sprawą Katie Holmes, która nagłośniła tę sprawę. Książka mnie zaintrygowała i chciałabym przeczytać tę książkę, bo ta sekta to naprawdę coś okropnego...

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. O Scjentologach słyszałam już co nieco, ale książkę chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. O tej sekcie słyszałam sporo. Oglądałam reportarze i czytałam artykuły. O książce nie słyszałam, ale bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka na pewno jest ciekawa i można dużo się z niej dowiedzieć, ale jakoś nie mam ochoty czytać o tej sekcie :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta książka zbiera różne opinie, być może sięgnę, żeby się sama przekonać co i jak :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy temat, więc chciałabym przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 15. Nawet nie wiedziałam, że taka sekta istnieje. :o Ale temat ciekawy. I... niemożliwe! Ta książka jest w mojej bibliotece. :O
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
 16. pouczające.
  czasami faktycznie warto przeczytać jest coś w tym stylu. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Książkę już czytałam i bardzo podobała mi się jej prostota i warstwa słowna. Mimo że autorka nie jest pisarką, ma dar przekonywania do swoich racji. Momentami była przeciągnięta, ale był to swoistego rodzaju pamiętnik tej kobiety, więc nie wydaje mi się to istotne. Książka jest dobrym źródłem wiedzy, ale jako uzupełnienie do wiadomości już posiadanych, a o scjentologii wiem wiele, bo się tym tematem interesuję, więc dla mnie była bardzo dobra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka zdecydowanie mnie przekonała do swoich racji. Wiem, że to coś w stylu pamiętnika, ale teraz też czytam tego typu książkę i jest ciekawsza.

   Usuń
 18. Z przyjemnością poszerzę swoją wiedzę na ten temat :-D

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka raczej nie dla mnie. Nie przepadam za dziełami tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Chciałabym przeczytać tę książkę. Lubię podobną tematykę - sekty, wyznania, religia, mitologia - no, może nie akurat w formie autobiografii, ale ciekawie byłoby spojrzeć na ten problem z czyjejś perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 21. ciekawy wybór lektury. teraz czytałam Białe jak śnieg, też o sekcie, ale w zupełnie innym klimacie ;) Zresztą widziałaś.

  OdpowiedzUsuń
 22. czytała kiedyś o sekcie-masakra jak ludzie potrafią dać się omamić

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo chętnie bym sięgnęła. Słyszałam juz o niej i przy pierwszej recenzji tak na mnie nie podziałała, a teraz jakos czuje sie przekonana mimo ze to biografia, a więc wiadomo, ze trzeba miec na to poprawkę i nie spodziewac sie nie wiadomo czego

  OdpowiedzUsuń
 24. Interesuje mnie bardzo ta tematyka dlatego poszukuję tej książki już od pewnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Czytałam książkę przez wakacje. Zgodzę się, że chwilami nudziła, ale ogólnie uważam ją za bardzo ważny dokument. Oceniłam podobnie, recenzja w trakcie pisania [może kiedyś ją opublikuję...].
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Czytałam co nieco na temat tej sekty, ale chętnie dowiem się więcej. Mam nadzieję, że książka wpadnie mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Książkę już czytałam i również mnie mocno zszokowała. To do czego są zmuszane dzieci członków tej sekty jest dla mnie niewyobrażalne.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje przybycie
A my teraz wierzymy skrycie,
że jeszcze nieraz do nas wpadniesz
i kolejną recenzje szybko chapniesz:)

Marcowe mole